Žinių terasa

Obligacija

Obligacija - nustatyto laikotarpio skolos vertybinis popierius, patvirtinantis jo turėtojo teisę gauti iš obligaciją išleidusio asmens (emitento) nominalią obligacijos vertę, metines palūkanas ar kitokį ekvivalentą arba kitas turtines teises obligacijoje nustatytais terminais.

Paprasčiau tariant, obligacija - tai investuotojo paskola bendrovei ar vyriausybei. Investuotojas skolina tam tikrą pinigų sumą iš anksto nustatytomis sąlygomis ir sutartam laikotarpiui, o pasibaigus nustatytam laikui, bendrovė ar vyriausybė grąžina investuotojui pasiskolintą pinigų sumą (išperka obligaciją) ir už leidimą naudotis pinigais sumoka investuotojui palūkanas. Obligacijos dažnai dar yra vadinamos fiksuotų pajamų vertybiniais popieriais, nes investuotojas iš anksto žino, kokią sumą jis gaus sutarto termino pabaigoje.

Obligacijų rūšys:

 • Įmonių obligacijos:
  • Obligacija su fiksuota palūkanų norma - tai obligacija, kurią įsigydamas investuotojas tiksliai žino, kokio dydžio palūkanos jam bus sumokėtos.
  • Diskontuota obligacija - ji parduodama žemesne kaina nei nominali obligacijos vertė (iš anksto nustatyta suma, kurią investuotojas skolina bendrovei ar vyriausybei, pirkdamas vieną obligaciją), o išperkama, sumokant sumą, lygią nominaliai vertei. Pavyzdžiui, perkama vienų metų trukmės 3 proc. metinių palūkanų diskontuota obligacija, kurios nominali vertė yra 100 Eur. Tai reiškia, kad ją įsigyjant mokama ne 100 Eur, o 97,09 Eur, o po metų obligacija išperkama už 100 eurų.
  • Obligacija su kintama palūkanų norma - ją įsigyjant negalima tiksliai apskaičiuoti būsimos palūkanų sumos, tačiau nurodoma formulė, kuria remiantis, suėjus palūkanų mokėjimo terminui, bus apskaičiuojamos mokėtinos palūkanos.
  • Konvertuojamosios obligacijos - atėjus obligacijos išpirkimo laikui, vietoj paskolintos sumos gaunami ne pinigai, o atitinkamas skaičius bendrovės akcijų. Dažnai obligacijos galiojimo laikotarpiu jos turėtojui mokamos palūkanos.
 • Valstybės obligacijos:
  • Vyriausybės obligacijos - tai vertybiniai popieriai, kurių išpirkimo terminas ilgesnis nei vieneri metai ir jas gali įsigyti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys.
  • Iždo vekseliai - tai obligacijos, kurių išpirkimo terminas yra trumpesnis nei vieneri metai ir juos įsigyti gali fiziniai bei juridiniai asmenys.
  • Taupymo lakštai - vertybiniai popieriai, skirti tik fiziniams asmenims, skatinant gyventojus taupyti.

Valstybės išleidžiamos obligacijos yra mažiau rizikingos, nes valstybės bankroto tikimybė mažesnė nei įmonės. Dėl šios priežasties, už valstybės obligacijas paprastai mokamos mažesnės palūkanos nei už įmonių obligacijas. Tačiau bendrovės bankroto atveju jos obligacijų savininkai turi pirmenybę prieš akcininkus gauti likviduojamos bendrovės turto dalį.

Šaltinis:

Vertybinių popierių komisija

 

Parsisiųskite „Swedbank“ programėlę išmaniajam telefonui

Apple parduotuve

Apple telefonams

Google play

Android telefonams
Reikia pagalbos?
Privatiems klientams:
1884
Verslo klientams:
1633
Informacija el. paštu:
info@swedbank.lt
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.