Žinių terasa

15 patarimų netekus darbo

2009-08-24
15 patarimų netekus darbo

Darbo netektis, ar tai būtų vienintelis šeimos pajamų šaltinis, ar tik vienas iš dviejų, visada yra nepavydėtina patirtis, nes viena yra apie tai skaityti laikraštyje, o kita – išgyventi pačiam. Tačiau nepulkite į paniką, nepradėkite kaltinti aplinkinių ir viso pasaulio. Verčiau veikite.

 1. Išsiaiškinkite savo teises. Kurį laiką teks gyventi iš gerokai mažesnių pajamų, todėl turite išsiaiškinti, ar, palikdami darbovietę, gavote viską, kas priklauso: išeitinę kompensaciją, atlygį už nepanaudotas atostogas ir pan.
 2. Užsitikrinkite bent menkas pajamas. Užsiregistruokite darbo biržoje ir kreipkitės dėl bedarbio pašalpos. Net jei tai ir laikinas jūsų statusas, jis bent trumpam užtikrins jums tam tikras pajamas.
 3. Kreipkitės dėl socialinės paramos. Jei darbo paieškos užtruko, pasidomėkite, kokia jums priklauso socialinė parama ir pagalba. Net iš pirmo žvilgsnio toks neesminis dalykas kaip nemokamas vaikų maitinimas mokykloje šiuo sunkiu metu gali atlaisvinti dalį šeimos biudžeto pinigų.
 4. Susidarykite dienotvarkę. Nedirbant laisvo laiko yra daugiau nei įprastai, tačiau nešvaistykite jo. Suplanuokite, ką veiksite per dieną. Pavyzdžiui, iš ryto peržiūrėkite naujus darbo skelbimus internete, o po pietų išsiųsite CV ir motyvacinį laišką pagal atsirinktus skelbimus. Tai tik vienas iš daugelio galimų variantų, tačiau jei nesėdėsite sudėję rankų, turėsite daugiau galimybių rasti naują darbą. Darbo paieška – pareigos visu etatu.
 5. Surinkite „direktorių valdybą“. Suformuokite palaikymo ir paieškos komandą. Nieko gėdinga pasakyti, kad ieškai darbo. Pasakykite apie tai draugams ir pažįstamiems. Informuokite, kad paliekate darbą, savo klientus ir partnerius. Kuo daugiau žmonių žinos, kad ieškotės naujo darbo, tuo didesnė tikimybė, kad jį kas nors pasiūlys.
 6. Dalyvaukite kuo daugiau pokalbių dėl darbo. Viskam reikia praktikos ir patirties, o jei paskutiniame darbe išdirbote 10 metų, pirmasis naujas pokalbis dėl darbo gali sukelti nemažai streso. Todėl būkite pasirengę. Nors naujieji darbdaviai bus labiau linkę atsižvelgti į tai, kaip atitinkate jų reikalavimus, apgalvokite atsakymus ir į tokius klausimus kaip „Kodėl išėjote iš paskutinės darbovietės?“
 7. Nepervertinkite savęs. Neretai netekus darbo ieškoma naujo už panašų atlygį. Tačiau ypač sunkmečiu gali būti sunku rasti gerai apmokamą darbą. Nebūtina priimti pirmo gauto pasiūlymo, tačiau kiek mažesnės pajamos yra geriau negu jokių.
 8. Nevenkite naujos patirties. Neieškokite tik atitinkančių jūsų buvusią poziciją darbo pasiūlymų, apsvarstykite ir įsidarbinimo kitos srities specialistu galimybes. Nesikratykite trumpalaikių, terminuotų darbų, nes pinigų jums reikia jau dabar.
 9. Susidėliokite išlaidų prioritetus. Susidarykite sąrašą, kam pirmiausia skirsite turimas pajamas. Pavyzdžiui, finansiniams įsipareigojimams vykdyti, mokėjimams už komunalines paslaugas, maistui, išlaidoms vaikams ir pan.
 10. Sumažinkite išlaidas. Kai kurių išlaidų galima atsisakyti visai – sporto klubui, naujiems drabužiams ir kt. Apsvarstykite ir, jei reikia, pasitarkite su banko specialistu – galbūt galima susitarti dėl naujų sąlygų ir sumažinti mėnesio būsto paskolos įmokas. Arba galbūt buto savininkas, atsižvelgdamas į jūsų padėtį, sutiks laikinai sumažinti nuomos mokestį.
 11. Apribokite norus. Atskirkite, kas yra jūsų ir jūsų šeimos poreikiai, o kas tik norai. Turite būti pasiruošę pakeisti savo gyvenimo įpročius. Pradėti galėtumėte nuo štai ko.
  • Pramogos. Nebūtina, kad šios skilties jūsų biudžete išvis neliktų, nes dėl darbo netekties apskritai kyla nerimas ir įtampa tiek netekusiajam darbo, tiek jo aplinkiniams. Kartkartėmis turėtumėte leisti sau kino filmą ar puodelį karšto šokolado su draugais, tačiau neikite į kino teatrą ar kavinę – padarykite tai namuose.
  • Automobiliai. Dabartinėje visuomenėje, jei šeimoje su vaikais abu tėvai dirba, visiškai normalu turėti du automobilius. Galbūt vienam iš šeimos netekus darbo galite išsiversti su vienu – nuvežkite ryte vaikus į mokyklą, sutuoktinį į darbą, o vakare atvažiuokite jų paimti. Išties nebus taip patogu kaip anksčiau, bet sutaupysite nemažai pinigų.
  • Maistas. Jei to nedarėte anksčiau, pradėkite žiūrėti, ką perkate ir, svarbiausia, už kiek. Abiem šeimos nariams dirbant, tampa natūralu pirkti pusgaminius ar greitai paruošiamus patiekalus ir užkandžius. Tačiau gamindami namuose sutaupysite. Žinoma, reikės daugiau laiko ir planavimo, tačiau jūsų išlaidos sumažės. Be to, tai sveikiau.
  • Televizija. Pasiūlymas jums tikriausiai nepatiks, tačiau dirbdamas ar nedirbdamas, atsisakęs televizijos paslaugos, sutaupysite ne tik kelis ar keliolika eurų, bet ir nemažai laiko. Be to, televizija jus ne tik gaišina, bet ir trumpam atriboja nuo tikrovės.

Nors sutaupytos sumos gali pasirodyti nereikšmingos, jos gali išgelbėti prireikus mokėti nuomą ar būsto paskolą.

 1. Neeikvokite atsargų. Neskubėkite išnaudoti visų santaupų. Jei jau žūtbūt reikalingi šio fondo pinigai, pabandykite išsiversti tik su dalimi jų, nes šie pinigai gali labai greitai baigtis.
 2. Atlikite „inventorizaciją“. Peržiūrėkite namuose turimus ar palėpėse susikaupusius nereikalingus daiktus ir juos parduokite. Žinoma, neatgausite visos už juos sumokėtos sumos, tačiau šiuo metu pravers bet kokios pajamos.
 3. Išnuomokite turtą. Jei turite vienintelį butą ar namą ir negalite išnuomoti jo viso, apsvarstykite galimybę išnuomoti vieną ar kelis kambarius. Žinoma, galbūt taps ankštoka ar nepatogu gyventi su svetimais žmonėmis, tačiau tai yra geresnė išeitis nei netekti viso būsto dėl nemokumo ir įsiskolinimo kreditoriams.
 4. Nelikviduokite rezervų. Nepasiduokite pagundai nutraukti savanoriško pensijų kaupimo ar gyvybės draudimo sutarties ir atsiimti lėšų. Geriau laikinai sustabdyti mokėjimus į juos, tačiau atsiimti lėšas patartina tik kraštutiniu atveju, nes nutraukus sutartis liktų nepasiekti ilgalaikiai taupymo tikslai.
Parsisiųskite „Swedbank“ programėlę išmaniajam telefonui

Apple parduotuve

Apple telefonams

Google play

Android telefonams
Reikia pagalbos?
Privatiems klientams:
1884
Verslo klientams:
1633
Informacija el. paštu:
info@swedbank.lt
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.